Auto Moto

Formula 1: Νίκη Verstappen και στην Κίνα

Τέταρτη νίκη του Ολλανδού σε πέντε αγώνες - Το επόμενο grand prix στο Μαϊάμι το Πάσχα

Στον αγώνα της Formula 1 που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 21/4 στη Σανγκάη, δεύτερος τερμάτισε ο Άγγλος Lando Norris με McLaren, ο οποίος στάθηκε τυχερός λόγω safety car και τρίτος ο Sergio Perez με Red Bull, όπως ο Verstappen.

O Max Verstappen ξεκίνησε από την pole position αλλά στο μέσο του αγώνα το αυτοκίνητο του Velteri Bottas έμνεινε δίπλα στην πίστα από βλάβη με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας. Αρχικά τέθηκε καθεστώς virtual safety car ενώ στη συνέχεια έδωσε τη θέση του σε safety car.

Ο Sergio Perez βρισκόταν στη 2η θέση έως το SC, αλλά έπειτα από το εσπευσμένο δεύτερο pit stop του, έπεσε πίσω από τους Norris και Leclerc. Ενώ κατάφερε να προσπεράσει το Μονεγάσκο, δεν είχε τη δυνατότητα να πλησιάσει τον Norris, ο οποίος πήρε και την τιμή του καλύτερου οδηγού του αγώνα από τους θεατές.

Ο Norris ήταν τυχερός που το VSC διήρκεσε περισσότερο του προβλεπόμενου και στη συνέχεια με την είσοδο του safety car μπήκε στα pits με μικρότερη απώλεια χρόνου. Ο Βρετανός είχε βάλει στοίχημα ότι θα τερμάτιζε 35 δευτερ΄λεπτα πίσω από τις Ferrari, αλλά η πραγματικότητα ήταν καλύτερη γι΄αυτόν. Ο Norris δήλωσε έκπληκτος από το ρυθμό του στον αγώνα, και δεν ήξερε πώς κατάφερε να διαχειριστεί τα ελαστικά του τόσο καλά.

Επρόκειτο για μία εκπληκτική εμφάνιση, που χάρισε στο Norris την 8η δεύτερη θέση στην καριέρα του και περιόρισε τον Perez στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Μεξικανός πάντως ανέφερε ότι γνωρίζει τους λόγους για τους οποίους ο ρυθμός αγώνα του δεν ήταν τόσο καλός.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Charles Leclerc, στον πρώτο φετινό αγώνα που η Ferrari δεν είδε κάποιον από τους οδηγούς της στο βάθρο. Ο Μονεγάσκος ακολούθησε στρατηγική πανομοιότυπη με αυτή του Norris και ευνοήθηηκε . Ωστόσο, η Ferrari δεν είχε καλό ρυθμό ιδίως στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τη σκληρή γόμα, όπου σύμφωνα με το Leclerc, ήταν μισό δευτερόλεπτο στο γύρο πιο αργή.

Ο Leclerc κατάφερε να τερματίσει 10 δλ. εμπρός από τον team-mate του στη Ferrari, Carlos Sainz, τον οποίο στρίμωξε στην εξωτερική της πρώτης στροφής, με αποτέλεσμα αμφότεροι να χάσουν 2 θέσεις στα αρχικά στάδια του αγώνα.

Ο George Russell δεν κατάφερε να απειλήσει τον Ισπανό, με την Mercedes που δεν φαινόταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στην πίστα της Σαγκάης. Πίσω από τον Βρετανό τερμάτισε ο Fernando Alonso, ο οποίος είχε βρεθεί στη 2η θέση στους πρώτους γύρους, αλλά πίεσε πολύ τα ελαστικά του και ήταν από τους πρώτους που επισκέφθηκαν τα pits. Στο αυτοκίνητο ασφαλείας, η Aston Martin επέλεξε μαλάκά λάστιχα, γεγονός που σήμαινε ότι ο Ισπανός ήταν αναγκασμένος να κάνει και τρίτο pit stop, για να πέσει από την 5η στη 12η θέση 12 γύρους πριν από το τέλος, αλλά κατάφερε να ανακάμψει έως την 7η θέση, σημειώνοντας τον ταχύτερο γύρο.

Η Aston Martin είχε καλύτερο ρυθμό από τη Mercedes σε αυτό τον αγώνα και με καλύτερη στρατηγική, ο Alonso ίσως είχε καταφέρει να τερματίσει πιο μπροστά. Στην 8η θέση είδε την καρό σημαία ο Oscar Piastri, ο οποίος δυσκολεύτηκε με την καταπόνηση των ελαστικών, και είχε ζημιές μετά το αυτοκίνητο ασφαλείας, όταν χτυπήθηκε σε μία καραμπόλα που δημιουργήθηκε πίσω του.

Ο Lewis Hamilton ευνοήθηκε από το αυτοκίνητο ασφαλείας και κατάφερε να ανακάμψει από τη 18η θέση εκκίνησης έως την 9η θέση στον τερματισμό, αλλά δεν είχε στο τέλος τη δυνατότητα να πλησιάσει τον Piastri, παρότι η McLaren ήταν τραυματισμένη. Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσε ο Nico Hulkenberg με τη Haas, ενώ η Alpine να σημειώνει το καλύτερο φετινό της αποτέλεσμα, με την 11η θέση του Esteban Ocon.

Ακολουθεί σε 15 ημέρες, ημέρα του Πάσχα grand prix στο Μαϊάμι.