Αθλητισμός

Formula 1: Νικητής ο Φερστάπεν στη Σουζούκα

Η Red Bull έκανε το 1-2 με τον Sergio Perez στη δεύτερη θέση και ακολούθησε ο Carlos Sainz με Ferrari

Ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής, Μαξ Φερστάπεν επανήλθε στην πρώτη θέση του βάθρου την Κυριακή (7/4), καθώς πρώτευσε στο ιαπωνικό Grand Prix της Formula 1, που έγινε πρωί ώρα Ελλάδος στην πίστα της Σουζούκα. Η Red Bull έκανε το «1-2», αφού δεύτερος τερμάτισε ο Μεξικανός  Σέρζιο Πέρες. Τρίτος τερμάτισε ο Κάρλος Σάινθ και τέταρτος ο Σαρλ Λεκλέρκ της Ferrari. Ακολούθησε ο Λάντο Νόρις της McLaren και ο Φερνάντο Αλόνσο της Aston Martin. Στην έβδομη θέση ο Τζωρτζ Ράσελ της Mercedes, στην ογδοη ο Οσκαρ Πιάστρι της McLaren και στην ένατη ο Λιούις Χάμιλτον της Mercrdes.

Μεγάλη ικανοποίηση για τους θεατές ήταν ο τερματισμός στην βαθμολογούμενη δεκάδα (10η θέση) του Ιάπωνα Γιούκι Τσουνόντα.

Ο Μάξ Φερστάπεν που στο προηγούμενο γκραν πρι εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη, δήλωσε ότι ο αγώνας ήταν μοναχικός.

Ο αγώνας στην πίστα της Σουζούκα, ο τέταρτος από τους 24 του εφετινού πρωταθλήματος, άρχισε επεισοδιακά, όταν η Williams του Αλεξ Αλμπόν και η RB του Ντάνιελ Ρικιάρντο συγκρούστηκαν στον πρώτο γύρο, προκαλώντας την κόκκινη σημαία και μια καθυστέρηση 30 λεπτών, ενώ τα συντρίμμια καθαρίστηκαν αμέσως, με τους δύο οδηγούς να μην παθαίνουν το παραμικρό.

Το επόμενο γκραν πρι θα διεξαχθεί στις 19-21 Απριλίου στην Κίνα στην πίστα της Σανγκάης, η οποία επανήλθε στους αγώνες της Formula 1 μετά την πανδημία του κορονοϊού.