Οι Σπαρτιάτες μιλούν για δικαίωση και για αποκατάσταση της αδικίας
Η τεκμηρίωση του αιτήματος του Επιμελητηρίου Λακωνίας, αλλά και άλλων φορέων και προσώπων, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Σπάρτης και έτσι η Ολυμπιακή Φλόγα θα περάσει και από εκεί!
Όπως γνωστοποιεί, με ανάρτησή του ο βουλευτής Λακωνίας Νεοκλής Κρητικός, η Επιτροπή της Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας, αποφάσισε να συμπεριλάβει τη Σπάρτη, στην ολυμπιακή διαδρομή της ιερής Φλόγας.
Η Σπάρτη, στην αρχαιότητα, έδωσε 41 ολυμπιονίκες, ενώ, υπάρχει και Μνημείο δίπλα στα ερείπια της Αρχαίας Πόλης, προς τιμή αυτών των Ολυμπιονικών.
Αξίζει να τονιστεί, ότι υπήρξαν αιτήματα για να διέλθει η Φλόγα, από διάφορους φορείς, απ’ το δήμο της Σπάρτης, απ’ τους βουλευτές, ενώ κατατέθηκαν και σχετικές ερωτήσεις στη Βουλή.
Οι Σπαρτιάτες μιλούν για δικαίωση και για αποκατάσταση της αδικίας.
Η Σπάρτη, στην Αρχαιότητα, τίμησε την Ολυμπιακή Εκεχειρία. Η Σπάρτη του Λεωνίδα έχει κάθε λόγο να αισθάνεται δικαιωμένη.
ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ:
Ακολουθήστε το financialreport.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις